Letem světem naším programem

Nezávislí a Zelení a Osobnosti pro Havířov mají sedmičku! - rozdělili jsme tedy naše vize a představy o fungování města do sedmi bloků. Následující text prosím berte jako hrubý přehed toho, na co bychom se chtěli zaměřit, pokud Vás nějaké téma zajímá více do hloubky, neváhejte nás kontaktovat na emailu info@osobnostiprohavirov.cz anebo na jednom z našich facebookových profilů. K tématům, která Vás budou nejvíce zajímat se rádi vyjádříme, ať už formou článku anebo přímo odpovědí.

Oproti centru města nebo Podlesí je Šumbark na vedlejší koleji. Jeden z našich stěžejních bodů by se proto dal shrnout do hesla Šumbark neni jen  periferie a ubytovna, ale místo k životu, které by se mělo dynamicky rozvíjet. Chtěli bychom v této čtvrti prosadit více volnočasového zázemí a kroužků pro děti, zaměřit se na důslednější prevenci vůči drogám a kriminalitě. Zahájíme jednání o možnosti přeměny krytého bazénu na moderní sportovní zařízení pro širokou veřejnost. Zrušíme poplatky za odpad pro děti mladší 15 let.

Myslíme i na rodiny. Sníženým nájemným v městských bytech bychom rádi pomohli mladým rodinám nebo matkám samoživitelkám. Město, jako je Havířov, by mělo poskytovat dostatek sportovních i kulturních příležitostí, aby rodiče s dětmi nemuseli jezdit do okolí. Považujeme za nešťastné, kdy maminka s kočárkem musí dítě při nastupování do autobusu opustit, aby mohla zaplatit u řidiče. Proto navrhneme cestování MHD pro rodiče s kočárkem zdarma

Téma, stávající radnicí zatím spíše opomíjené, je smart city neboli chytré město. Jedná se o ucelený koncept, využívající inovativních možností, které  přicházejí s rychlým rozvojem informačních a komunikačních technologií. Chytré město umí propojit soukromý sektor, občany a magistrát a tím pozitivně ovlivnit jeho dlouhodobý rozvoj. Zavedeme chytrou kartu Havířova, kterou budou moci občané v první fázi využít napříč organizacemi, které spravuje město, jako je například knihovna a kulturní nebo sportovní zařízení.

Kultura v Havířově je dalším tématem, které nás trápí. Oproti jiným městům Havířov pokulhává při konání festivalů v ulicích, v akcích které pořádaji nadšenci z řad občanů, a v podpoře alternativní kultury. Finance, které se například vystřílejí při několika ohňostrojích ročně by šly využít určitě mnohem efektivněji. To vše si zřejmě vyžádá nejen změny v podobě restrukturalizace MKS ale i personální obměny uvnitř této organizace. Nový vítr do plachet havířovské kultuře určitě pomůže. Chtěli bychom otevřít myšlenku přeměny chátrajícího letního kina na multifunkční kulturní areál.

Problémy s parkováním chceme řešit nejen dostavbou parkovišť tam, kde je to potřeba, ale hlavně se chceme zamyslet jak tomuto problému předcházet optimalizací dopravní infrastruktury. Při spolupráci s ostaními stranami na tomto tématu se zaměříme na efektivně fungující cyklodopravu uvnitř města. Namísto instalace dalších radarů, chceme více řešit prevenci, například zvyšováním bezpečnostích prvků na přechodech pro chodce. Rekonstrukci železniční stanice v moderní dopravní terminál považujeme za samozřejmost a oproti současnému vedení města chceme o jeho podobě vést debatu s veřejností.

Budeme usilovat o stále více transparentnější město. Chceme nově zavést online přenosy z jednán zastupitelstva, zprůhlednit zadávání veřejných zakázek a rozšířit možnosti participativního rozpočtu. Vyrovnaný rozpočet města je pro nás samozřejmostí, nechceme žít na dluh příštích generací.

Havířov by měl být zdravým a zeleným městem, kromě zlepšování samotného životních prostředí a dohledu nad tím, aby nám ve městě neubývaly zelené plochy, se chceme zaměřit na větší podporu recyklace odpadů a prevenci jeho vzniku v městských organizacích a při akcích, provozovaných městem. Chceme aplikovat moderní přístup k rozvoji nových i stávajích parků, dle koncepcí, které jsou k vidění v západích zemích. Rozšíříme počet workoutových hříšť v dosahu centra města, protože ve zdravém těle, je zdravý duch.

Zdá se Vám článek příliš stručný a zajímá Vás, jak chceme některé vize a představy realizovat? Během měsíce se zde na stránkách vyjádříme k vybraným oblastem podrobněji. Sledujte nás :-)

 

Pokud chcete více, koukněte se na celý náš program

 

Co od nás můžete čekat?

 • cestování MHD pro rodiče s kočárkem zdarma
 • více volnočasového zázemí a kroužků pro děti přímo na Šumbarku
 • podpora festivalů v ulicích
 • rekonstrukce letního kina na multifunkční areál (více zde)
 • důraz na budování infrastruktury pro cyklodopravu uvnitř města
 • přivedeme do města projekt sdílení kol (více zde)
 • nová workoutová hřiště na veřejných prostranstvích

Co od nás nečekejte

 • městský ohňostroj 4x ročně
 • nejasná výběrová řízení na ředitele škol
 • utajování výsledků auditů městských organizací
 • tolerování neférového jednání se zaměstnanci městských organizací


Co je za námi vidět

 • pravidelně organizujeme čištění řeky Lučiny (více zde)
 • díky nám se na farmářské trhy vrátili řemeslníci (více zde)
 • aktivně jsme se podíleli na zrušení poplatku za odpady pro děti do 3 let
 • díky petici Zelených a Nezávislých se po vybudování terminálu Hranečník, podařilo vrátit část spojů zpět na UAN
 • podpořili jsme záchranu varhan v evangelickém kostele v Havířově - Bludovicích
 • na základě našeho návrhu byla socha "Směrník" prodána umělcům za symbolickou 1 korunu, namísto jejího zničení
 • upozornili jsme na nešetrné kácení dřevin a zeleně při stavbě lávky přes Lučinu
 • máme podíl na tom, že se v těchto týdnech budují nová parkovací místa na ul. Stavbařské
 • vybídli jsme vedení města, aby se zamyslelo nad výší nájemného pro místní kulturní uskupení
 • jako první jsme občany seznámili s kompletními výsledky utajovaného auditu na MRA a šetření inspektorátu práce na MKS